Aktualności

Pierwsze, własne mieszkanie.

wykres program Pierwsze Mieszkanie

Wielu młodych ludzi marzy o swoim własnym M. Kupno pierwszego, wymarzonego mieszkania to jedno z najważniejszych zdarzeń w życiu każdego człowieka.  Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa, komfortu oraz stabilizacji. Niestety zakup własnej nieruchomości stanowi w dzisiejszych czasach duże wyzwanie.

Dlatego od 01 lipca 2023r. ruszyć ma nowy, rządowy program mieszkaniowy, którego zadaniem będzie pomóc młodym Polakom sfinansować zakup swojego pierwszego mieszkania.
Należy pamiętać, że własne mieszkanie jest nie tylko inwestycją w zapewnienie bezpieczeństwa – jest to również atrakcyjna forma lokaty kapitału.

Komu dedykowany jest program Pierwsze Mieszkanie?
Program ten przewidziany jest dla osób młodych, przed 45 rokiem życia, które zainteresowane są kupnem pierwszego mieszkania.
(Uwaga: jeżeli ktoś ma lub miał mieszkanie, niestety  z  tego programu  nie będzie mógł skorzystać).

Program Pierwsze mieszkanie składa się z dwóch głównych filarów wsparcia:

1. Bezpieczny Kredyt 2%,
2. Konto Mieszkaniowe

 1. Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania- to gwarancja oprocentowania kredytu w wysokości 2% przez pierwsze 10 lat spłaty zobowiązania, dzięki dopłatom państwa do odsetek.
 2. Wkład własny nie jest wymagany.
 3. Maksymalna kwota kredytu (Kwota ta może uwzględniać również wykończenie mieszkania) wynosić może do:

 • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
 • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach.

 • Nie ma limitu metrażowego.
 • Rządowe dopłaty do kredytu nie będą uwzględniać marży bankowej ani prowizji.

 • Konto Mieszkaniowe – program pomocy tym, którzy nie posiadają swojego mieszkania lub mając dzieci, posiadają niewielkie M.

 • Konto ma posłużyć do gromadzenia oszczędności na zakup mieszkania. Okres oszczędzania powinien wynosić od 3 do maksymalnie 10 lat.
 • Wymagane są regularne wpłaty- ich minimalny poziom został określony na 11 wpłat rocznie.
 • Premia mieszkaniowa od państwa będzie opierać się na wysokości skumulowanego wskaźnika inflacji za czas oszczędzania i będzie naliczana corocznie
 • Wypłata jest jednorazowa i nastąpi na koniec okresu oszczędzania.
 • Z programu może również skorzystać osoba, nieposiadająca mieszkania, lub która posiada je, ale zamieszkuje z co najmniej dwójką własnych bądź przysposobionych dzieci przy uwzględnieniu poniższego limitu:
 • do 50 m2 w przypadku 2 dzieci
 • do 75m2 w przypadku 3 dzieci
 • do 90 m2 w przypadku 4 dzieci
 • bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci

Źródło: strona rządowa gov.pl – Program Pierwsze Mieszkanie.

Pozostałe aktualności

Czy warto kupić mieszkanie od Ritex Development?

Zakup mieszkania to decyzja, która znacząco zmienia dotychczasowe życie. Na wybór konkretnego lokum ma wpływ kilka czynników, między innymi lokalizacja, budżet, chęć zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa swojej rodzinie. Osobom, które szukają swojego wymarzonego mieszkania, szczególnie polecamy usługi firmy Ritex Development. Dlaczego? W poniższym artykule omówimy 6 powodów. Zachęcamy do lektury.

Zobacz więcej »

7 wskazówek dotyczących zakupu mieszkania w Legnicy od Ritex Development

Zakup własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Jest to kluczowa inwestycja, którą poprzedza wiele przygotowań. Nabycie mieszkania to również spory wydatek – niezależnie od tego, czy finansowane jest kredytem, czy kupowane jest za gotówkę. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Poniżej przedstawiamy 7 wskazówek, dotyczących nabycia mieszkania w popularnym mieście w Polsce, jakim jest Legnica. Na co zwrócić uwagę? Zachęcamy do lektury.

Zobacz więcej »
Używamy plików cookie, aby zapewnić jak najbardziej efektywne korzystanie z naszej strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.