Aktualności

Czy ceny mieszkań w Legnicy spadną?

wykres ceny nowych mieszkań w Legnicy

Wśród ekspertów rynkowych przeważają tezy, że za rok lub dwa ceny mieszkań w Legnicy znów będą wyższe. Specjaliści podchodzą z ostrożnością do oczekiwań wobec nowego 2023 r.  Jest to dość istotne szczególnie, gdy na rynek wpływają trudne do przewidzenia czynniki: wojna na Ukrainie czy kryzys energetyczny.

Oczywiście sytuacja różni się, w zależności od segmentu rynku. Dużo mniejsze zainteresowanie dotyczy rynku domów oraz gruntów i być może tutaj należy spodziewać się obniżek cen.

Jakie czynniki w największym stopniu wpływająna na sytuację na rynku nieruchomości deweloperskich w Legnicy jak i w całej Polsce?:

  • brak zdolności kredytowej,
  • wysoka inflacja,
  • drogie kredyty hipoteczne.

Na terenie Legnicy niektóre firmy deweloperskie już zastopowały swoją aktywność lub właśnie to robią. Dość wysokie koszty pozyskania kapitału, niska dostępność finansowania dla nabywców, sprawiają, że ich działalność może być nieopłacalna. Ritex Development, nie zdecydował się jednak na taki krok, jego pozycja na rynku jest stabilna.

„W 2023 r. nie spodziewamy dużych obniżek cen mieszkań w Legnicy. Na ceny ma wpływ duża presja kosztów budowy m.in. wynagrodzenia, koszty energii, czy materiałów budowlanych i wykonawstwa, a także systematyczne ograniczanie podaży mieszkań – ten ostatni proces jest bardzo widoczny.  Pamiętajmy, że  powstawanie inwestycji w tej branży trwa ok. 2 lat, zatem decyzje o wstrzymaniu budów będą miały konsekwencje najszybciej 2023 r” mniejsza liczba nowo rozpoczętych inwestycji nie pozostawi, więc pola do drastycznych spadków cen.”powiedział Pan Michał Domagała prezes Ritex Development.

„Pamiętajmy także, iż w ciągu roku sytuacja powoli może zacząć się stabilizować. Kluczowe elementy, które mogą  doprowadzić do zmiany, to przede wszystkim program „Pierwsze mieszkanie”, gdzie preferencyjne kredyty, których oprocentowanie przez 10 lat ma wynosić jedynie 2% oraz systematyczna stabilizacja stóp procentowych oraz stabilizacji – to spowoduje większe zainteresowanie mieszkaniami, także w mieście Legnica”podsumowuje Pan Michał Domagała prezes Ritex Development

Inflacja jest czynnikiem, który niewątpliwie skłania do lokowania środków finansowych, a nieruchomości od zawsze za takie są postrzegane. Jakie inwestycje ma w Ofercie Ritex Development?
  • Książęca 24 – doskonała lokalizacja dla rodzin, popularnością cieszą się mieszkania dwupoziomowe o metrażu od 59 m2 aż do 100. Natomiast dla inwestorów, Deweloper Legnicki przygotował ofertę  na mieszkania od 28m2 do 45 m2 – rozsądna przystań na lokatę własnego kapitału.
  • Palatium – to  85 luksusowych apartamentów oraz 12 lokali usługowych  w najlepszej lokalizacji  Legnicy. To oferta dla klientów, którzy dbają o najmniejsze detale.

„Należy liczyć się więc z utrzymaniem wartości mieszkań w Legnicy, może ich wzrostem, lecz na pewno nie tak dynamicznym, jak to miało miejsce w ostatnich latach. Klienci gotówkowi, którzy uciekają przed inflacją z pewnością będą mieli największy udział w kupnie. Natomiast każdy NASZ KLIENT może liczyć na specjalnie dedykowaną ofertę oraz elastyczny harmonogram wpłat” – podsumowuje Pan Michał Domagała prezes Ritex Development.

Pozostałe aktualności

Ritex Development uruchamia program „Bezpieczna Rezerwacja – Kredyt 0%”

W obliczu rosnących cen nieruchomości oraz trudności związanych z uzyskaniem korzystnych warunków kredytowych, firma Ritex Development wprowadza innowacyjny program „Bezpieczna Rezerwacja – Kredyt 0%”. Celem tego programu jest wsparcie kupujących, którzy chcą zabezpieczyć sobie korzystne warunki zakupu mieszkania już teraz, jednocześnie czekając na uruchomienie rządowego programu „Mieszkanie na Start” w 2025 roku.

Zobacz więcej »
Używamy plików cookie, aby zapewnić jak najbardziej efektywne korzystanie z naszej strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.